Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Erasmus+ Výjezd žáků do Chorvatska

Erasmus+ Výjezd žáků do Chorvatska



Evropa na vlastní kůži: Žáci ZŠ Kostelec na Hané objevovali přírodu, kulturu i jazyk během mobility v Chorvatsku

V květnu letošního roku se čtrnáct žáků ZŠ Kostelec na Hané vydalo do chorvatského města Ploče v rámci žákovské mobility organizované pod hlavičkou programu Erasmus+. Výjezd navázal na předcházející online část mezinárodního projektu, jehož cílem bylo propojit mladé lidi z různých evropských zemí prostřednictvím témat udržitelnosti a spolupráce.

Hlavní těžiště mobility však spočívalo v osobní zkušenosti – a právě ta přinesla žákům nejen nová přátelství, ale také hluboké poznání přírodního, kulturního i jazykového bohatství jihovýchodní Evropy. Program, připravený ve spolupráci s chorvatskou školou OŠ Vladimir Nazor, byl pestrý a inspirativní.

Jedním z nejvýraznějších zážitků byla návštěva delty řeky Neretvy – přírodní oblasti s výjimečnou biodiverzitou a unikátní krajinou. Žáci měli možnost vidět, jak v praxi funguje soužití člověka a přírody na jihu Evropy, v oblasti známé pěstováním mandarinek, a vnímat důležitost ochrany životního prostředí přímo v terénu.

Nezapomenutelný byl také výlet do historického města Mostar v Bosně a Hercegovině. Žáci zde poznávali jedinečnou směsici evropské a orientální architektury, dozvěděli se o historii této oblasti i o její pohnuté minulosti. Symbolickým vrcholem výletu bylo osvěžující, a pro mnohé i odvážné, koupání v jedné z nejchladnějších evropských řek – Neretvě – přímo pod slavným obloukovým mostem, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kromě přírodních a kulturních památek žáci nahlédli i do části každodenního života svých chorvatských vrstevníků, s nimiž byli v každodenní kontaktu. Zúčastnili se navíc i školního sportovního dne, měli možnost sdílet čas se svými chorvatskými vrstevníky a absolvovali jazykové workshopy, kde si přirozenou a zábavnou formou zlepšovali komunikační dovednosti v angličtině.

Celá mobilita přispěla nejen k rozvoji jazykových a sociálních kompetencí, ale i k upevnění evropských hodnot – respektu, spolupráce, otevřenosti a kulturního porozumění. Žáci si z Chorvatska neodvezli jen nové znalosti, ale především zážitky, které jim zůstanou v paměti ještě dlouho.

Za odborné vedení a koordinaci projektu patří poděkování panu učiteli Michalu Vačkáři, který svým nasazením a péčí vytvořil podmínky pro skutečně hodnotný vzdělávací zážitek, propojující školní výuku s reálným světem a krásami evropského kontinentu.